Njohja nga Vatikani, së shpejti lajme të mira - Bota Sot
Njohja nga Vatikani, së shpejti lajme të mira

Aktuale

E mërkurë, 31 gusht 2016

Njohja nga Vatikani, së shpejti lajme të mira

Më: 4 shtator 2011 Në ora: 21:26

(I plotësuar) - Qytetarët e Kosovës së shpejti pritet të marrin lajme të mira nga Vatikani, sa i përket njohjes së shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës.

Kjo u bë e ditur gjatë takimit që Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar të hënën me Juliusz Janusz, delegat apostolik për Republikën e Kosovës i Vatikanit, i cili njëkohësisht është nunci apostolik për Slloveni.

Ministri Hoxhaj, ka falënderuar z. Janusz për përkrahjen e vazhdueshme të Vatikanit për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Hoxhaj po ashtu ka shprehur përkushtimin e institucioneve dhe qytetarëve të Republikës së Kosovës për forcimin e marrëdhënieve të gjithanshme me Selinë e Shenjtë, duke shprehur bindjen se Vatikani do të ketë rol edhe më të fuqishëm në progresin e Republikës së Kosovës në të gjitha fushat në të ardhmen.

Në anën tjetër, delegati apostolik i Vatikanit për Republikën e Kosovës, Juliusz Janusz, ka shprehur përkrahjen e gjithanshme të Vatikanit për qytetarët dhe institucionet e Kosovës.

Ai ka vlerësuar progresin e arritur në Kosovë dhe ka shprehur përkrahjen e Vatikanit për zhvillimin e mëtutjeshëm të proceseve demokratike në Kosovë.

Sa i përket çështjes së njohjes së Kosovës nga Selia e Shenjtë, Juliusz Janusz ka thënë se shumë shpejt do të kthehet në Kosovë me lajme të mira nga Vatikani, në këtë drejtim.

Juliusz Janusz, delegat apostolik për Republikën e Kosovës i Vatikanit, do të marrë pjesë në Festën e Nënës Terezë, e cila do të mbahet në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë.

Nunci i Vatikanit për Slloveni ka marrë pjesë në meshën e shenjtë të mbajtur të dielën në Prizren.

Juliusz Janosz: Vatikani pritet ta njohë së shpejti Kosovën

Selia e Shenjtë pritet që së shpejti të pranojë pavarësinë e Kosovës, ka thënë Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatikanit për Kosovë.

Pas meshës së shenjtë të mbajtur të dielën në Prizren, Janosz ka thënë për media se vetë prania e delegacionit të Vatikanit në Kosovë është dëshmi për këtë.

“Fakti që nuk jemi të varur nga Nunci i Beogradit, apo prej Nuncit të Shqipërisë, por e kemi një delegat apostolik e ka një domethënie që duhet të lexohet në këtë kuptim”, është shprehur Janosz.

Ndryshe, Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatikanit për Kosovë, do të marrë pjesë nesër në Festën e Nënës Terezë, e cila do të mbahet në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test