Trump hap hetimet kundër Kinës për shkak të çelikut të lirë - Bota Sot
Trump hap hetimet kundër Kinës për shkak të çelikut të lirë

Amerika

E martë, 25 prill 2017

Trump hap hetimet kundër Kinës për shkak të çelikut të lirë

Më: 21 prill 2017 Në ora: 12:30
Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka hapur hetime tregtare kundër Kinës dhe eksportuesve tjerë të çelikut të lirë në tregun amerikan, gjë e cila ka shtuar mundësitë për vendosjen e doganave të reja dhe do të ndikojë në rritjen e aksioneve të disa prodhuesve amerikanë të çelikut për tetë për qind, transmeton Reuters.

Duke përmendur si arsye të brengosjes për sigurinë nacionale, Trump nisjen e hetimeve e paralajmëroi në ceremoninë në Shtëpinë e Bardhë, në të cilën kanë marrë pjesë edhe sekretari i Tregtisë Uilbur Ros, miliarder, i cili një pjesë të pasuri që e ka arritur përmes investimeve në sektorin e çelikut.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh A besoni se Qeveria do ta perfundoj mandatin e saj?

    Qeveria ta përfundoj mandatin

    Qeveria do të bije, pasi do të prishet koalicioni

    Opozita do ta rrezoj qeverinë

    Shiko rezultatet
    test