SHBA: Do të tërhiqemi nga UNESCO - Bota Sot
SHBA: Do të tërhiqemi nga UNESCO

Amerika

E martë, 17 korrik 2018

SHBA: Do të tërhiqemi nga UNESCO

Më: 12 tetor 2017 Në ora: 17:06
UNESCO

Shtetet e Bashkuara thonë se do të tërhiqen nga UNESCO, duke e akuzuar organizatën për prirje kundër Izraelit.

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha përmes një deklarate se “SHBA i kanë komunikuar Sekretares së Përgjithshme të organizatës, dëshirën për të mbetur të angazhuar me Organizatën e Arsimit,, Shkencës dhe Kulturës të OKB-së, në rolin e vëzhguesit, pa të drejtat kontribuese të një vendi anëtar.”

Sipas zëdhënëses së Departamentit të Shtetit, tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga UNESCO do të ndodhë më 31 dhjetor të këtij viti.

Zyrtarët e organizatës shprehën keqardhje lidhur me vendimin amerikan.

Shtetet e Bashkuara anuluan një kontribut të konsiderueshëm buxhetor tek UNESCO në vitin 2011, si protestë për anëtarësimin me të drejta të plota të palestinezëve në organiztaën kulturore të Kombeve të Bashkuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test