Automobili elektrik i Opel kalon 750 km me vetëm një mbushje - Bota Sot
Automobili elektrik i Opel kalon 750 km me vetëm një mbushje

Auto

E shtunë, 21 korrik 2018

Automobili elektrik i Opel kalon 750 km me vetëm një mbushje

Më: 19 shtator 2017 Në ora: 17:39
Automobili elektrik i Opel

Me çdo gjeneratë të re të veturave elektrike, rritet edhe autonomia drejtuese dhe në saje të entuziastëve që duan të zhvendosin kufijtë, modelet e reja të energjisë elektrike janë në gjendje të kalojnë ndjeshëm më shumë se rrezja e vlerësuar e lëvizjes.

Pas rekordit të Tesla S, duke kaluar mbi 1.000 km me vetëm një mbushje të baterisë, një përpjekje e ngjashme u bë nga dy gazetarë gjermanë, të cilët çuan Opel Amper nga Aachen, në perëndim të Gjermanisë, deri në Gerlitz, i cili ndodhet në lindje të vendit. Me këtë rast, ata kaluan distancën prej 754,9 km, me vetëm një mbushje të baterisë.

Për të arritur këtë rezultat, i cili për 230 km është më i mirë se sa vlerësimi zyrtar i autonomisë së automobilit sipas standardit NEDC, gazetarët është dashur të vozitin shumë ngadalë, dhe gjithsej udhëtuan 25 orë e 30 minuta.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test