Putin mbron “Gazprom”-in nga KE - Bota Sot
Putin mbron “Gazprom”-in nga KE

Bota

E mërkurë, 24 gusht 2016

Putin mbron “Gazprom”-in nga KE

Më: 11 shtator 2012 Në ora: 21:08

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, firmosi një dekret që i pengon kompanive shtetërore që të shkëmbejnë informacion me autoritetet e huaja pa leje të posaçme më parë nga Moska.

Kompanitë shtetërore do të kenë nevojë për leje edhe në ndryshimin e çmimeve dhe klauzolave të tjera të kontratave të nënshkruara me firmat e huaja.

Lëvizja vjen vetëm disa ditë pasi Komisioni Europian lajmëroi nisjen e një hetimi ndaj gjigantëve energjitikë të “Gazprom”-it.

Sipas KE-së, “Gazprom” mund të jetë duke abuzuar me pozicionin e tij dominues në treg.

Teksti i dekretit, i shpërndarë nga Kremlini, shkruante: “Nëpërmjet këtij dekreti vendoset si një detyrim ligjor refuzimi pa leje shtetërore i pjesëmarrjes në çfarë do hetim të huaj që është në gjendje të dëmtojë interesat ekonomike të Federatës Ruse”.

KE vendosi të niste një hetim mbi bazën e dyshimeve se “Gazprom” dëmton konkurrencën në treg dhe ndryshon në mënyrë të paligjshme rrjedhën e gazit midis shteteve anëtare.

Rusia është furnizuesi më i madh me gaz i Europës, duke mbuluar 25% të nevojës së përgjithshme, por në disa vende zotëron statusin e furnizuesit të vetëm.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test