Presidentja e Malavit ia zvogëlon vetes pagën - Bota Sot
Presidentja e Malavit ia zvogëlon vetes pagën

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Presidentja e Malavit ia zvogëlon vetes pagën

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 14:23

Presidentja e Malavit, Joyce Banda ka njoftuar se ajo do të marrë një pagë 30 % më të ulët, vetëm për të dëshmuar se edhe personalisht do të bëjë sakrifica, si pjesë e masave shtrëguese të qeverisë.

Banda, e cila është presidentja e dytë femër në Afrikë, pas Ellen Johnson Sirleaf të Liberisë, erdhi në pushtet në muajin prill, pas vdekjes së presidentit Bingu wa Mutharika.

Banda dhe zëvendës presidenti Khumbo Kachali do t’i zvogëlojnë pagat e tyre për 30 %, por ajo thotë se nuk do t’ia imponojë pjesës tjetër të kabinetit një veprim të tillë, duke shtuar se u takon atyre që të vetëvendosin.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test