Shumica e lokacioneve bërthamore evropiane nuk i plotësojnë standardet - Bota Sot
Shumica e lokacioneve bërthamore evropiane nuk i plotësojnë standardet

Bota

E enjte, 25 gusht 2016

Shumica e lokacioneve bërthamore evropiane nuk i plotësojnë standardet

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 14:42

Një draft raport i Komisionit Evropian tregon se pothuajse të gjithë reaktorët bërthamor të Evropës kanë mangësi në siguri.

Raporti, i cili pritet të publikohet nesër, thekson me qindra probleme në shumicën e 143 lokacioneve të licenuara bërthamore nëpër Evropë.

Gjithashtu vlerësohet se përmbushja e standardeve të sigurisë për çdo lokacion të tillë mund të kushtojë deri në 25 miliard euro.

Gjatë muajve të fundit janë realizuar teste të ndryshme në këto lokacione, për të parë se si mund t’i përballojnë situatat ekstreme, si tërmetet, përmbytjet apo sulmet terroriste e kibernetike.

Franca, e cila ka fuqinë më të madhe bërthamore në Evropë, ka dalë shumë keq në këtë raport. Asnjë nga 58 lokacionet bërthamore në Francë nuk i përmbushin standardet e kërkuara nga Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore.

Nga ana tjetër, Ukraina është përmendur se nuk i plotëson kushtet në raste të tërmeteve apo kushteve ekstreme klimatike.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test