Anëtarja e “Pussy Riot” angazhon avokatë të rinj - Bota Sot
Anëtarja e “Pussy Riot” angazhon avokatë të rinj

Bota

E hënë, 29 gusht 2016

Anëtarja e “Pussy Riot” angazhon avokatë të rinj

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 17:15

Gjykata e qytetit të Moskës bën të ditur se Yekaterina Samutsevich, një nga tri anëtaret e grupit të pankut, “Pussy Riot”, ka angazhuar avokatë të rinj.

Sipas një deklarate të lëshuar gjatë ditës, avokatët Farid Murtazin dhe Irina Khrunova do ta përfaqësojnë Samutsevich.

Në muajin gusht, Samutsevich dhe dy anëtaret e tjera të “Pussy Riot”, Nadezhda Tolokonnikova dhe Maria Alyokhina, u dënuan me nga dy vjet burgim nën akuzat për “huliganizëm dhe nxitje të urrejtjes fetare”, pas protestës së tyre kundër presidentit Vladimir Putin në Katedralen Ortodokse në Moskë.

Të hënën gjykatësi kishte shtyrë një seancë dëgjimore për datën 10 tetor, pasi Samutsevich kishte thënë se i kishte pushuar nga puna avokatët e saj.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test