Një park në Çeki merr emrin e gazetares ruse Anna Politkovskaya - Bota Sot
Një park në Çeki merr emrin e gazetares ruse Anna Politkovskaya

Bota

E mërkurë, 24 gusht 2016

Një park në Çeki merr emrin e gazetares ruse Anna Politkovskaya

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 17:16

Një park në qytetin Karlovy Vary në Republikën Çeke do të riemërohet në nder të gazetares ruse, të vrarë në vitin 2006, Anna Politkovskaya.

Drejtori i Qendrës për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut, me bazë në Pragë, Marek Svoboda tha sot se autoritetet e Karlovy Vary-t e kanë përkrahur iniciativën e kësaj organizate dhe se parku që ndodhet në qendër të këtij qyteti do të riemërohet sipas emrit të gazetares ruse që nga dita e nesërme ( 4 tetor ).

Anna Politkovskaya ishte vrarë në vitin 2006 në Moskë, pas publikimit të artikujve kritik ndaj veprimeve të qeverisë ruse lidhur me luftën në Çeçeni.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test