Strategji e re e Al Kaedës - zjarret në Evropë - Bota Sot
Strategji e re e Al Kaedës - zjarret në Evropë

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Strategji e re e Al Kaedës - zjarret në Evropë

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 17:59

Rrjeti ndërkombëtar terrorist Al Kaeda miratoi strategji të re, që nënkupton ndezjen e pyjeve në Evropë, deklaroi sot në Moskë drejtori i Shërbimit Federal për Siguri të Rusisë, Aleksandar Bortinkov në këshillimin e hapur të shefave të shërbimeve speciale, organeve të sigurisë dhe të agjencive për sigurim.

Bortnikov, gjithashtu, theksoi se ish luftëtarë të Kaukazit, të cilët janë shpërngulur në Evropë, financojnë struktura ekstremiste në Rusi. Sipas tij ka tendencë të vazhdueshme për lidhshmërinë e ish luftëtarëve me krimin e organizuar.

"Qëllimi është të sigurohet financimi i organizatave ekstremiste dhe terroriste. Format kryesore të 'bashkëoperacionit' janë narko-biznesi, tregtia me armë, rrëmbimi dhe mashtrimet në sektorin financiaro-kreditor", theksoi Bortnikov.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test