Indi: Pritet miratimi i projektligjeve për shtim të investimeve të huaja - Bota Sot
Indi: Pritet miratimi i projektligjeve për shtim të investimeve të huaja

Bota

E hënë, 29 gusht 2016

Indi: Pritet miratimi i projektligjeve për shtim të investimeve të huaja

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 19:28

Kabineti i Indisë pritet të miratojë projektligjet që do të rrisnin limitin e investimeve të huaja të drejtpërdrejta në kompanitë e sigurimeve, si dhe në hapjen e sektorit të pensioneve për investitorët e huaj.

Miratimi pritet të bëhet të enjten, ndërsa këto projektligje më vonë do të duhet të marrin miratimin e parlamentit, përpara se të bëhen ligje.

“Masat e tilla, si hapja e sektorit të pensioneve për investime të huaja do të bëhen të ditura nesër”, ka njoftuar një zyrtar i Ministrisë së Financave, njofton agjencia e lajmeve, AFP.

Reformat e reja ekonomike vijnë në kohën kur qeveria po provon që t’i rrisë investimet në ekonominë me zhvillim të ngadalshëm të Indisë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test