Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët - Bota Sot
Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët

Bota

E martë, 26 korrik 2016

Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 08:35

Ministri i jashtëm i Afganistanit, Zalmai Rassoul, tha se qeveria e tij mbetet e përkushtuar për arritjen e paqes me talibanët, për t’i përfunduar dekadat e dhunës.

Ministri Rassoul, këto komente i bëri mbrëmë në Uashington, derisa takohej me sekretaren amerikane të shtetit, Hillary Clinton, për të biseduar lidhur me implementimin e Marrëveshjes strategjike të Partneritetit ndërmjet Afganistanit dhe Shteteve të Bashkuara.

Zonja Clinton theksoi se numri i trupave amerikane, që janë vrarë në Afganistan, ka arritur në 2 mijë, prej fillimit të luftës, para më tepër se 10 vitesh.

Ajo ka premtuar vazhdimin e përkushtimit të Shteteve të Bashkuara për të ardhmen e Afganistanit, edhe pas tërheqjes së forcave luftarake të jashtme nga ky vend, në fund të vitit 2014.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test