Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët - Bota Sot
Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët

Bota

E premte, 26 gusht 2016

Rassoul: Afganistani synon paqe me talibanët

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 08:35

Ministri i jashtëm i Afganistanit, Zalmai Rassoul, tha se qeveria e tij mbetet e përkushtuar për arritjen e paqes me talibanët, për t’i përfunduar dekadat e dhunës.

Ministri Rassoul, këto komente i bëri mbrëmë në Uashington, derisa takohej me sekretaren amerikane të shtetit, Hillary Clinton, për të biseduar lidhur me implementimin e Marrëveshjes strategjike të Partneritetit ndërmjet Afganistanit dhe Shteteve të Bashkuara.

Zonja Clinton theksoi se numri i trupave amerikane, që janë vrarë në Afganistan, ka arritur në 2 mijë, prej fillimit të luftës, para më tepër se 10 vitesh.

Ajo ka premtuar vazhdimin e përkushtimit të Shteteve të Bashkuara për të ardhmen e Afganistanit, edhe pas tërheqjes së forcave luftarake të jashtme nga ky vend, në fund të vitit 2014.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test