SHBA: BBG thotë se Irani po i pengon transmetimet e jashtme - Bota Sot
SHBA: BBG thotë se Irani po i pengon transmetimet e jashtme

Bota

E mërkurë, 31 gusht 2016

SHBA: BBG thotë se Irani po i pengon transmetimet e jashtme

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 10:43

Transmetimi ndërkombëtar i Shteteve të Bashkuara në Iran, po pengohet përsëri.

Bordi i Guvernatorëve të Transmetimit (BBG) të Shteteve të Bashkuara, nëpërmjet një kumtese ka thënë se pengesat mund të jenë të ndërlidhura me demonstratat e djeshme dhe arrestimet masive të iranianëve, që protestonin për rënien e vlerës së monedhës rial të Iranit.

BBG-ja thotë se ndërhyrja aktuale filloi të mërkurën, duke ndikuar në sinjalet e Radios Evropa e Lirë – Radio Farada dhe të Zërit të Amerikës, në gjuhën persiane.

Poashtu, ka pasur pengesa edhe në programet e tjera ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara, të transmetuara nga satelitët Eutelsat, përfshirë programet për Gjeorgji, Armeni dhe Ballkan.

Teherani është akuzuar vazhdimisht nga transmetuesit amerikanë, BBC-ja dhe Al-Jazeera, për pengimin e lajmeve dhe raporteve lidhur me kryengritjet e Pranverës Arabe dhe për konfliktin në Sirinë fqinje.

BBG-ja i mbikëqyrë transmetuesit joushtarak, që financohen nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara, siç janë Zëri i Amerikës dhe Radio Evropa e Lirë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test