Anija holandeze nuk po lejohet që të zbarkojë në Marok - Bota Sot
Anija holandeze nuk po lejohet që të zbarkojë në Marok

Bota

E shtunë, 27 gusht 2016

Anija holandeze nuk po lejohet që të zbarkojë në Marok

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 15:23

Autoritetet marokene thonë se një anijeje holandeze, e cila promovon aborte të ligjshme dhe të sigurta, ka mundësi që t’i ndalohet zbarkimi në portin e Smirit.

Anija holandeze me emrin “Gratë në Valë” është ftuar nga grupi i grave marokene që të ndihmojë në ngritjen e vetëdijes lidhur me vështirësitë në legalizimin e aborteve.

Kjo është vizita e parë e kësaj anije në një shtet musliman.

Ministri i Punëve të Brendshme i Marokut, Mohend Laenser tha sot se nga pikëpamja e aspektit të sigurisë, autoritetet e vendit nuk janë të njoftuara për arritjen e kësaj anije.

Një nga organizatoret, gjinekologia Gunilla Kleiverga njoftoi se Marina Marokene është duke e bllokuar portin.

Organizata thotë se anija mund të ofrojë aborte të sigurta dhe të ligjshme për femrat marokene, sipas ligjit holandez, në ujëra ndërkombëtare, deri në gjashtë javë e gjysmë të shtatëzënisë.

Kjo anije ka realizuar fushata në Irlandë, Poloni dhe Spanjë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test