Sot, 11 vjetori i luftës në Afganistan - Bota Sot
Sot, 11 vjetori i luftës në Afganistan

Bota

E enjte, 25 gusht 2016

Sot, 11 vjetori i luftës në Afganistan

Më: 7 tetor 2012 Në ora: 16:45

7 tetori shënon 11 vjetorin e luftës në Afganistan, nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara. Kjo është lufta më e gjatë në historinë amerikane. Më tepër se 3 mijë anëtarë të forcave të koalicionit kanë vdekur në këtë luftë, mes tyre 2 mijë amerikanë. Në luftën e Afganistanit kanë vdekur edhe mijëra civilë afganë. Shkak për fillimin e luftës ishin sulmet terrorite të 11 shtatorit të vitti 2001.

Më pak se një muaj më vonë, trupat amerikane shkuan në Afgansitan, për të luftuar dhe sulmuar militantët e Al kaidës dhe qeveribë talebane në pushtet të asja kohe, që mbronte organizatën terroriste. Talebanët u shpartalluan me shpejtësi, por kryengritja e militantëve u fuqizua në vite.

Shtetet e Bashkuara dhe trupat ndërkombëtare muajt e fundit janë ndeshur nga sulmet nga brenda radhëve, që janë sulmet e ushtarëve dhe policisë afgane ndaj trupave perëndimore. Forcat e koalicionit kanë filluar tashmë tërheqjen nga Afganistani. Të gjitha trupat luftarake janë në plan të largohen prej andej deri në fund të vitit 2014.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test