Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan - Bota Sot
Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan

Bota

E premte, 29 korrik 2016

Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan

Më: 7 tetor 2012 Në ora: 16:58

Mbështetësit e gazetares së ndjerë ruse, Anna Politkovskaya, kanë nderuar figurën e saj në përvjetorin e gjashtë të vrasjes.

Politkovskaya, e cila shkruante për gazetën “Novaya Gazeta” është qëlluar për vdekje në hyrje të apartamentit të saj në Moskë më 7 tetor të vitit 2006.

Vrasja e saj vazhdon të mbetet e pazgjidhur. Aktivistët për të drejtat e njeriut në Rusi dhe gazetarët pritet të demonstrojnë në Moskë.

Departamenti amerikan i Shtetit e ka quajtuar Politkovskayan “kampione të dinjitetit njerëzor”.

Ajo ka qenë e njohur për kritikat e saj për korrupsionin në Rusi, luftën në Çeçeni dhe sundimin e Vladimir Putinit.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test