Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan - Bota Sot
Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Mbështetësit kujtojnë Politkovskayan

Më: 7 tetor 2012 Në ora: 16:58

Mbështetësit e gazetares së ndjerë ruse, Anna Politkovskaya, kanë nderuar figurën e saj në përvjetorin e gjashtë të vrasjes.

Politkovskaya, e cila shkruante për gazetën “Novaya Gazeta” është qëlluar për vdekje në hyrje të apartamentit të saj në Moskë më 7 tetor të vitit 2006.

Vrasja e saj vazhdon të mbetet e pazgjidhur. Aktivistët për të drejtat e njeriut në Rusi dhe gazetarët pritet të demonstrojnë në Moskë.

Departamenti amerikan i Shtetit e ka quajtuar Politkovskayan “kampione të dinjitetit njerëzor”.

Ajo ka qenë e njohur për kritikat e saj për korrupsionin në Rusi, luftën në Çeçeni dhe sundimin e Vladimir Putinit.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test