Siria dhe Turqia vazhdojnë sulmet e ndërsjella - Bota Sot
Siria dhe Turqia vazhdojnë sulmet e ndërsjella

Bota

E mërkurë, 24 gusht 2016

Siria dhe Turqia vazhdojnë sulmet e ndërsjella

Më: 7 tetor 2012 Në ora: 18:13

Artileria turke ka hapur zjarr në Siri, disa minuta pasi një mortajë e vendit fqinj ka rënë në qytetin turk Akcakale.

Kjo është dita e pestë e shkëmbimit të zjarrit në mes të dy vendeve. Më 3 tetor një predhë nga Siria ka goditur në një qytet kufitar të Turqisë, duke vrarë dy gra dhe tre fëmijë, si dhe duke shkaktuar sulme të njëpasnjëshme artilerie nga Turqia.

Ankaraja ka forcuar ushtrinë e saj përgjatë kufirit sirian, ndërsa Parlamenti turk ka miratuar operacionet ushtarake në Siri “nëse është e nevojshme”.

Forcat siriane të sigurisë po luftojnë rebelët në zonat pranë kufirit, në përpjekje për të rimarrë kontrollin e tyre.

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar për rrezikun e përhapjes së konfliktit jashtë kufijve të Sirisë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test