Shpallen emrat e kandidatëve për çmimin Sakharov - Bota Sot
Shpallen emrat e kandidatëve për çmimin Sakharov

Bota

E diel, 28 gusht 2016

Shpallen emrat e kandidatëve për çmimin Sakharov

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 19:24

Parlamenti Evropian publikoi sot listën e ngushtë të finalistëve të këtij viti për Çmimin prestigjioz Sakharov për Lirinë e Mendimit.

Në mesin e finalistëve janë aktivisti bjellorus, Ales Byalyatski, avokatja e burgosur iraniane, Nasrin Sotoudeh dhe regjisori iranian, Jafar Panahi, si dhe grupi pank rus “The Pussy Riot”, tri anëtaret e të cilit janë në burg duke mbajtur dënimin prej 2 vitesh, për performansën e tyre kundër Putinit në Katedralen Ortodokse në Moskë.

Finalistë të tjerë që kanë ia kanë dalë të hyjnë në listën e ngushtë për çmimin e sivjemë janë Joseph Francis, drejtori i një qendre që ka ofruar asistencë ligjore për viktimat e ligjeve të blasfemisë në Pakistan, si dhe tre përfaqësues të opozitës në Ruandë.

Çmimi i përvitshëm Sakharov është ndarë që nga viti 1988 nga Parlamenti Evropian.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test