Iraku do të blejë aeroplanë ushtarakë nga Çekia - Bota Sot
Iraku do të blejë aeroplanë ushtarakë nga Çekia

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Iraku do të blejë aeroplanë ushtarakë nga Çekia

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 18:13

Iraku do t’i blejë 28 aeroplanë ushtarakë të prodhimit çek, në vlerë prej 1 miliard dollar, si pjesë e marrëveshjes për ta ripërtrirë forcën ajrore të Irakut.

Një këshilltar i kryeministrit Nuri al-Maliki tha sot se aeroplanët e parë do të arrijnë gjatë shtatë muajve të ardhshëm.

Sipas marrëveshjes, që pritet të nënshkruhet, Iraku do t’i blejë 24 aeroplanë ushtarakë L-159, që janë të tipit të lehtë luftarak dhe stërvitës.

Irakut, poashtu, do t’i jepen edhe 4 aeroplanë të cilët më nuk i duhen ushtrisë së Çekisë.

Iraku nuk ka pasur forcë reale ajrore prej vitit 2003, kur nga invadimi i Shteteve të Bashkuara u përmbys regjimi i Sadam Husenit.

Iraku do të blejë edhe aeroplanë luftarakë F-16 të prodhimit amerikan.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test