Felix thyen çdo rekord - Bota Sot
Felix thyen çdo rekord

Bota

E shtunë, 27 gusht 2016

Felix thyen çdo rekord

Më: 14 tetor 2012 Në ora: 22:33

Sportisti ekstrem, Felix Baumgartner është hedhur nga stratosfera, saktësisht nga 39 mijë e 68 metra, edhe pse ishte planifikuar që ai të hidhet nga 36 mijë e 576 metra.
43 vjeçari i janë dashur disa minuta që të përgatitet psikikisht derisa ka qëndruar në derën e kapsulës, ku më pas është hedhur.

Baumgartner e ka shpërthyer murin e zërit vetëm pas 32 sekondave, derisa shpejtësinë më të madhe e ka arritur 1 mijë e 173 kilometra në orë. E tërë hedhja ka zgjatur rreth 10 minuta.

Baumgartner e ka thyer rekordin e vendosur në vitin 1960 nga koloneli i forcave ajrore amerikane Joseph Kitting, i cili ishte hedhur nga 31 mijë metra.

Austriaku Baumgartner shkroi një faqe të re të historisë. Rekordin ai e arriti në New Mexiko të SHBA-së.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test