Suedia nuk e dëshiron eurozonën - Bota Sot
Suedia nuk e dëshiron eurozonën

Bota

E enjte, 01 shtator 2016

Suedia nuk e dëshiron eurozonën

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 23:27

Suedia nuk planifikon të bëhet pjesë e bashkimit monetar të BE-së, sepse nuk dëshiron t’i mbulojë humbjet e institucioneve financiare të vendeve të tjera, tha kryeministri suedez Fredrik Rainfeld, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Ai tha se edhe në vendin e tij ka pasur krizë në vitet e 90-ta, por nuk kanë lutur për ndihmë dhe vetë janë kujdesur për veten.

Bashkimi monetar ka për qëllim të krijojë mekanizma që mundësojnë stabilizimin e institucioneve financiare dhe, nëse është e domosdoshme, ristrukturimin e tyre, pa pasur nevojë që të shkohet në shfrytëzimin e mjeteve buxhetore.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test