Hollande do vizitojë Greqinë - Bota Sot
Hollande do vizitojë Greqinë

Bota

E diel, 31 korrik 2016

Hollande do vizitojë Greqinë

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 18:00

Presidenti francez Francois Hollande do të udhëtojë së shpejti drejt Athinës për një vizitë zyrtare me ftesë të kryeministrit grek, Andonis Samaras.

Lajmi njoftohet nga televizioni grek Skai që citon burimet pranë zyrës së kryeministri helen. Në njoftim nuk përcaktohet data dhe as axhenda e takimeve, por thuhet se vizita do të ndodhë së shpejti.

Megjithatë ne qendër të diskutimeve pritet të jetë kriza greke dhe kërkesat e ndërkombëtarëve për kryerjen e reformave për të dalë prej saj.

Njoftimi i vizitës mbërrin pak ditë pas asaj të kancelares gjermane Angela Merkel që u prit me protesta e trazira në Athinë. Ndërkohë, kryeministri Samaras pritet të ketë një takim me Merkel ditën e premte pas përfundimit të samitit të Brukselit ku vendet e Eurozonës ranë dakort për dhënien e pushtetit BQE-së për mbikqyrje të bilanceve të bankave në të gjithë zonën e monedhës së përbashkët.

Marrëveshja u arrit pas orësh të gjatë bisedimesh mes Francës dhe Gjermanisë që sheshuan disa mospërputhje qendrimesh mbi kompetencat e kësaj strukture. Ratifikimi i saj nga vendet anëtare të Eurozonës prite të nisë nga 1 janari i 2013.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test