Shqetësime për përhapjen e konfliktit të Sirisë në Liban - Bota Sot
Shqetësime për përhapjen e konfliktit të Sirisë në Liban

Bota

E hënë, 29 gusht 2016

Shqetësime për përhapjen e konfliktit të Sirisë në Liban

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 20:33

Një makinë bombë ka shpërthyer në qendër të Bejrutit, duke vrarë të paktën tetë njerëz dhe plagosur rreth 80 të tjerë.

Mediat libaneze thonë se në mesin e viktimave ndodhet edhe Wissam al-Hassan, zyrtar i lartë i inteligjencës.

Motivi i incidentit nuk është i qartë, por ai ndodh në mesin e shqetësimeve në rritje se konflikti në Sirinë fqinje mund të përhapet edhe në Liban.

Ministri i Shëndetësisë, Ali Hassan Khalil, duke folur nga vendi i ngjarjes, ka thënë se shpërthimi ka qenë “akt terrorist”.

“Ne kemi thënë gjithmonë se Libani duhet të distancohet nga ajo që po ndodh në rajon dhe politika jonë është të shmangim atë rrëmujë sa më shumë që të jetë e mundur. Por, fatkeqësisht, ky akt është terrorist dhe ka për qëllim destabilizimin e sigurisë në Liban”, ka thënë Khalil.

Fraksionet politike në Liban dhe bashkësitë fetare janë të ndara rreth konfliktit në Siri. Disa mbështesin presidentin sirian, Bashar al-Assad, të tjerët rebelët që luftojnë kundër regjimit të tij.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test