Tymoshenko nuk do të vazhdojë trajtimin në spital - Bota Sot
Tymoshenko nuk do të vazhdojë trajtimin në spital

Bota

E mërkurë, 27 korrik 2016

Tymoshenko nuk do të vazhdojë trajtimin në spital

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 20:35

Ish-kryeministrja e burgosur e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, do që të ndërpresë trajtimin në spital dhe të transferohet prapa në një kamp të punës pranë qytetit të Kharkivit.

Avokati u ka thënë gazetarëve se Tymoshenko nuk do që të trajtohet pas publikimit të “videos çnjerëzore dhe të egër”.

Një video, e cila tregon një grua që i ngjan Tymoshenkos duke bërë ushtrime fizike në një dhomë spitali, ka qarkulluar të martën në internet.

Të hënën, gjykata në Kharkiv ka shtyrë për të nëntën herë gjykimin e Tymoshenkos për “evazion fiskal”, pasi ajo nuk është shfaqur në sallën e gjyqit, duke thënë se nuk është në gjendje për shkak të dhimbjeve në shpinë.

Ish-kryeministrja ukrainase aktualisht po vuan dënimin prej shtatë vjetësh burgim për shkak të, siç thuhet, abuzimeve me detyrën zyrtare.

Dënimi i saj ka nxitur reagimin e autoriteteve ndërkombëtare.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test