Gjeorgji: Parlamenti me kryesues të ri - Bota Sot
Gjeorgji: Parlamenti me kryesues të ri

Bota

E premte, 26 gusht 2016

Gjeorgji: Parlamenti me kryesues të ri

Më: 21 tetor 2012 Në ora: 18:31

Parlamenti i Gjeorgjisë e ka mbajtur seancën e parë në përbërje të re, pas zgjedhjeve parlamentare, me ç’rast është zgjedhur edhe kryesuesi i ri, David Usupashvili, i nominuar nga Koaliconi Ëndërra e Gjeorgjisë.

Në favor të tij votuan 88 deputetë, ndërsa asnjë kundër.

Në fjalimin e tij pas zgjedhjes, në seancën e cila u mbajt në qytetin Kutaisi, zoti Usupashvili theksoi se “era e lirisë po frynë në Gjeorgji”.

Parlamenti i këtij vendi me 150 deputetë, dominohet nga Koalicioni Ëndërra Gjeorgjiane, që përfaqësohet me 85 deputetë, që dolën nga zgjedhjet parlamentare të mbajtura më një tetor, me ç’rast Lëvizja e Bashkuara Kombëtare e presidentit Mikheil Saakashvili, pësoi disfatë dhe tash në Parlament ka 65 deputetë.

Lideri i Ëndërrës Gjeorgjiane, Bidzina Ivanishvili, është i nomnuar për postin e kryeministrit.

Pritet që ligjvënësit ta amandamentojnë Kushtetutën për ta lejuar Parlamentin që selinë përsëri ta ketë në kryeqytetin Tbilisi.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test