Greqi: Sulmet raciste në nivel alarmues - Bota Sot
Greqi: Sulmet raciste në nivel alarmues

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Greqi: Sulmet raciste në nivel alarmues

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 08:51

Një rrjet prej më shumë se 20 grupeve të të drejtave të njeriut, duke përfshirë agjencinë për refugjatë të Kombeve të Bashkuara, thotë se sulmet me motive raciste ndaj emigrantëve dhe refugjatëve janë ngritur në nivel “alarmues” në Greqi, e cila po kalon vështirësi ekonomike.

Grupet thanë se vetëm mes janarit e shtatorit janë shënuar 87 sulme raciste.

Por, rrjeti tha se numri i sulmeve të tilla ka të ngjarë të jetë më i lartë, për shkak se shumë viktima mund të jenë frikësuar për t’i raportuar sulmet në polici.

Viktimat raportohet se janë nga Shqipëria, Afganistani, Bangladeshi, Iraku, Pakistani dhe Somalia.

Analistët thonë se vështirësitë ekonomike të Greqisë së zhytur në borxhe, kanë ndihmuar në rrtijen e bandave ekstremiste të krahut të djathtë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test