Merkel hap memorialin për viktimat rome të nazizmit - Bota Sot
Merkel hap memorialin për viktimat rome të nazizmit

Bota

E mërkurë, 24 gusht 2016

Merkel hap memorialin për viktimat rome të nazizmit

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 08:59

Kancelarja gjermane Angela Merkel planifikohet të hapë të mërkurën zyrtarisht një memorial për rreth gjysmë milioni romë dhe sinti etnikë, të cilët u vranë nga regjimi nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore për shkak të racës së tyre.

Memoriali, i ndërtuar me një grant prej 2.8-milionë eurosh dhënë nga qeveria gjermane federale, është ndërtuar në afërsi të ndërtesës së parlamentit në qendër të Berlinit, në afërsi të përmendoreve tjera për nder të viktimat hebreje dhe viktimave homoseksuale të nazistëve.

Merkelit pritet t’i bashkohen në ceremoni rreth 100 të mbijetuar të moshuar romë, që i kanë mbijetuar shfarosjes në kampet naziste.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test