SHBA e hapur për negociata me Iranin - Bota Sot
SHBA e hapur për negociata me Iranin

Bota

E mërkurë, 27 korrik 2016

SHBA e hapur për negociata me Iranin

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 09:09

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Barack Obama është i hapur për të zhvilluar bisedime dypalëshe me Iranin në lidhje me programin bërthamor të Republikës Islamike, por se negociata të tilla nuk janë planifikuar aktualisht.

Zëdhënësi Jay Carney tha të martën se administrata Obama është “e hapur për negociatat nëse edhe iranianët janë serioze në lidhje me zhvillimin e negociatave.”

Edhe SHBA-ja, edhe Irani kanë mohuar më herët një raport të “New York Times”, i cili thoshte se Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë rënë dakord në parim për negociatat.

Gjatë debatit të fundit presidencial Obama tha se ai për një kohë të gjatë ia ka ofruar Iranit mundësinë e diskutimeve dypalëshe.

Obama tha gjithashtu se SHBA-të mbështesin sanksionet ndërkombëtare, që tashmë kanë nisur të japin efektin e tyre, duke goditur ekonominë iraniane.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test