SHBA e hapur për negociata me Iranin - Bota Sot
SHBA e hapur për negociata me Iranin

Bota

E hënë, 29 gusht 2016

SHBA e hapur për negociata me Iranin

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 09:09

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Barack Obama është i hapur për të zhvilluar bisedime dypalëshe me Iranin në lidhje me programin bërthamor të Republikës Islamike, por se negociata të tilla nuk janë planifikuar aktualisht.

Zëdhënësi Jay Carney tha të martën se administrata Obama është “e hapur për negociatat nëse edhe iranianët janë serioze në lidhje me zhvillimin e negociatave.”

Edhe SHBA-ja, edhe Irani kanë mohuar më herët një raport të “New York Times”, i cili thoshte se Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë rënë dakord në parim për negociatat.

Gjatë debatit të fundit presidencial Obama tha se ai për një kohë të gjatë ia ka ofruar Iranit mundësinë e diskutimeve dypalëshe.

Obama tha gjithashtu se SHBA-të mbështesin sanksionet ndërkombëtare, që tashmë kanë nisur të japin efektin e tyre, duke goditur ekonominë iraniane.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test