Rusi; akuza penale ndaj një udhëheqësi të opozitës - Bota Sot
Rusi; akuza penale ndaj një udhëheqësi të opozitës

Bota

E mërkurë, 31 gusht 2016

Rusi; akuza penale ndaj një udhëheqësi të opozitës

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 09:33

Hetuesit rusë thonë se kanë akuzuar një aktivisti të opozitës për komplotim trazirash, bazuar në dëshmi nga një dokumentar televiziv pro-Kremlinit.
Komiteti rus i hetimeve zyrtarisht paraqiti akuzat kundër Leonid Razvozzhayev, një udhëheqës i lartë i partisë Vetëm Rusia. Një zëdhënës i hetuesisë, Vladimir Markin, thotë se z. Razvozzhayev u dorëzua në dielën në Ukrainë dhe pranoi përfshirjen në organizimin e trazirat masive në Rusi.
Por përkrahësit e tij, në mesin e tyre deputeti i opozitës Illya Ponomaryov, thonë se Leonid Razvozzhayev u rrëmbye ndërsa ndodhej në Ukrainë, u dërgua fshehurazi me forcë në Rusi dhe u torturua që të pranonte akuzat.
Zyra e agjencisë së refugjatëve të OKB-së në Kiev konfirmoi të hënën se Leonid Razvozzhayev u zhdukur pas regjistrimit në këtë agjenci javën e kaluar.
Leonid Razvozzhayev u shfaq në një dokumentar pro-Kremlinit, në të cilën ai dhe aktivistë të tjerë dukej se planifikonin trazira masive dhe grusht shtet, në një përpjekje të financuar nga politikani gjeorgjian Givi Targamadze.
Që nga fillimi mandatin e tij të tretë më herët këtë vit, presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar ligje që kufizojnë liritë qytetare dhe ndikimin e huaj. Dhoma e ulët e parlamentit, apo Duma, miratoi të martën një ligj të ri për zgjerimin përkufizimit të tradhtisë të lartë në atë që kritikët thonë se është pjesë e masave të ashpra të Kremlinit ndaj disidentëve.
Ligji aktual përshkruan si tradhëti të lartë dhe spiunazh ndihma shtesë nga një shtet të huaj që i sjell dëm sigurisë së jashtme të Rusisë. Ligji i ri e zgjeron ligjin aktual që të përfshijë edhe masat që dëmtojnë "rendin kushtetues, sovranitetin territorial, rendin shtetëror dhe integritetit.''
Projekt-ligji, i hartuar nga Shërbimi Federal i Sigurimit, gjithashtu ndryshon interpretimin e ligjit që në tradhti të përfshihen edhe aktivitete të tilla si ndihma financiare apo këshillimore nga një shtet i huaj ose organizatë ndërkombëtare.
Projekt-ligji është e sigurt për të kaluar me lehtësi në dhomën e sipërme të parlamentit para se presidenti Putin ta nënshkruaj atë në ligj.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test