Kroacia në histori, në finalen e madhe kundër Francës! Anglia e tronditur

Botërori 2018

Nga: Kemajl Goca Më: 11 korrik 2018 Në ora: 20:53
Foto nga ndeshja

(E plotësuar) -  Kroacia futet në historinë e futbollit botëror. Kroatët janë në finalen e madhe të Kampionatit Botëror, për herë të parë në historinë e tyre. Kombëtarja e Kroacisë pas 120 minutave e mundi me rezultat 2:1 Anglinë, në ndeshjen e gjysmëfinales. Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi me rezultat 1:1, por vazhdimet dy herë nga 15 minuta ishin të kobshme për "Tre Luanët".

Kroacia falë golave të Ivan Perishiçit dhe Mario Mandzukicit janë në finalen e madhe, të cilët të dielën e fundjavës do të takohen me Francën. Në minutën e 5-të, Anglia kaloi në epërsi. Kieran Trippier nga pozita qendrore përkatësisht nga gjuajtja e lirë rreth 22 metra, me një goditje mjeshtërore shënoi eurogol në pjesën e epërme të portierit Subashiç.

Kroatët patën një gjysmë mundësi në minutën e 19-të, kur Perishiç nga distanca gjuajti furishëm por jashtë portës së portierit Pickford. Në minutën e 30-të, Harry Kane i vetmuar por nuk e mposhti portierin Subashiç, topi i rikthyer dhe sërish goditi i njëjti futbollist megjithatë shtylla ia mohoi golin. Lingard nga rreth 17 metra në një hapësirë të volitshme por gjuajti plogësht e jashtë portës pikërisht në minutën e 36-të. Pjesa e dytë mjaft dinamike dhe me disa raste. Në minutën e 68-të, Vrsaljko harkoi për bukuri, ndërsa Ivan Perishiç iu shmang dy mbrojtësve anglezë, duke goditur me të majtën e tij nga afërsia dhe barazoi rezultatin 1:1. Fat i madh për Anglinë në minutën e 71-të.

Ivan Perishiç me dinakërinë e tij brenda 16-shit, me goditje të bukur, por shtylla ishte aleat i portierit Pickford. Edhe Mandzukic lëshoi një rast të mirë në minutën e 83-të, gjuajtja e të cilit u prit nga portieri Pickford. Pas një minute Perishiç nuk shënoi në portën e zbraztë. Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi baras (1:1) dhe pas vazhdimeve dy herë nga 15 minuata, u tregua lojë mjaft e mirë. Në minutën e 99-të, Stones goditi bukur me kokë, ndërsa portieri Subashiç ishte i mposhtur por mbrojtësi Vrsaljko evitoi golin e sigurtë. Mandzukic humbë një rast të mirë në minutën e 105-të.

Kroacia tregoi angazhim të madh dhe si rrjedhojë e kësaj edhe shënuan golin e dytë dhe të fitores së madhe. Pikërisht në minutën e 109-të, një veprim që nuk premtonte pothuajse asgjë, bie goli. Mbrojtësit e Anglisë nuk ishin të vendosur si duhet dhe Mandzukic në pozitë ideale, nga afërsia dhe me një goditje të fuqishme e mposhti portierin Pickford dhe i siguroi fitoren kroatëve me rezultat 2:1, njëherësh finalen e madhe. Me 15 korrik, në finalen e madhe takohen Kroaci - Francë (në orën 17.00), kurse të shtunën për medalje të bronztë Angli - Belgjikë (16.00).

Kroacia-Anglia 2:1 pas vazhdimeve
Stadiumi "Luzhniki Arena", Moskë.
Shikues: 78011.
Gjyqtar: C. Cakir C. (Turqia).
Shënues: Perishiç (68'), Mandzukic (109') - Trippier (5').
Kartonat e verdhë: Mandzukic, Repiç - Walker.
Kroacia: Subashiç, Vrsaljko, Lovren, Vida, Striniç (Pivariç 94'), Rakitiç, Brozoviç, Rebiç (Kramariç 101'), Modriç (Badel 119'), Perishiç dhe Mandzukic (Corluka 115').
Anglia: Pickford, Walker (Vardy 112'), Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson (Dier 97'), Lingard, Young (Rose 91'), Sterling (Rashford 74') dhe Kane.

120' Kroacia afër finales.

114' Kroaci-Angli 2:1.

109' Një veprim që nuk premtonte pothuajse asgjë bie goli. Mbrojtësit e Anglisë nuk ishin të vendosur si duhet dhe Mandzukic në pozitë ideale, nga afërsia me një goditje të fuëishem mposhti portierin Pickford, 2:1.

106' A po shkon ndeshja në penallti, gjithçka do të mësohet brenda 15 minutave të fundit. Presioni po rritet, por kush do të jetë në finale me Francën?

Filloi pjesa e dytë e vazhdimeve.

Përfundoi pjesa e parë e vazhdimeve. Mbeten edhe 15 minutat e pjesës së dytë të vazhdimeve, minutat e ankthshme dhe a do të kemi sërish penallti për Kroacinë, e cila e kishte eliminuar me 3:2 Danimarkën (në të tetën e finales) po ashtu me 4:3 Rusinë (në çerekfinale). Dy ndeshje që i fitoi me penallti, a do ta kërkojë edhe të tretën?

105' Mandzukic humbë një rast të mirë.

103' Vazhdon rezultati 1:1.

101' Repiç largohet dhe në vend të tij futet Kramariç.

Kroacia-Anglia 1:1
Shënues: Perishiç (68') - Trippier (5').
Kroacia: Subashiç, Vrsaljko, Lovren, Vida, Striniç (Pivariç 94'), Rakitiç, Brozoviç, Rebiç (Kramariç 101'), Modriç, Perishiç dhe Mandzukic.
Anglia: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson (Dier 97'), Lingard, Young (Rose 91'), Sterling (Rashford 74') dhe Kane.

99' Stones me kokë goditi bukur dhe portieri Subashiç ishte i mposhtur por mbrojtësi Vrsaljko evitoi golin e sigurtë.

98' Anglia deri më tash ka krye tri zëvendësime e Kroacia 1.

Kartonat e verdhë: Mandzukic - Walker.
Kroacia: Subashiç, Vrsaljko, Lovren, Vida, Striniç (Pivariç 94'), Rakitiç, Brozoviç, Rebiç, Modriç, Perishiç dhe Mandzukic.

94' Në presione të mëdha të dyja kombëtaret, janë minutat finale dhe cila shënon e para mund të jetë afër finales së madhe.

92' Nuk ka ndryshim rezultati, a do ta përcaktojnë fituesin vazhdimet?

Anglia: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young (Rose 91'), Sterling (Rashford 74') dhe Kane.

Filloi pjesa e parë e vazhdimeve.

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi baras (1:1), tani luhen vazhdimet dy herë nga 15 minuta.

90' Rezultati vazhdon 1:1. Presioni rritet gjithnjë e më shumë. Gabimi më i vogël qoftë i njërës skuadër apo palës tjetër është i kushtueshëm dhe i pariparueshëm.

87' A po shkon takimi drejt vazhdimeve? Gjithçka do të shihet.

85' Ende 1:1.

84' Perishiç nuk shënoi në portën e zbrazur.

Kroacia: Subashiç, Vrsaljko, Lovren, Vida, Striniç, Rakitiç, Brozoviç, Rebiç, Modriç, Perishiç dhe Mandzukic.
Anglia: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young, Sterling (Rashford 74') dhe Kane.

83' Mandzukic lëshoi një rast të mirë, por gjuajtja e tij u prit nga portieri Pickford.

82' Te dyja kombëtaret janë në presion të madhe sepse gabimi më i vogël mund t'i largojë nga finalja e madhe.

78' Loë e fortë, e rrjedhshme dhe Lingard në pozitë të mirë, por gjuajti jashtë portës.

75' Kroacia gjithnjë e më e rrezikshme dhe e frikshme për Anglinë.

71' Fat i madh për Anglinë. Ivan Perishiç me dinakërinë e tij brenda 16-shit, me goditje të bukur, por shtylla ishte aleat i portierit Pickford.

68' Vrsaljko harkoi për bukuri, ndërsa Ivan Perishiç iu shmang dy mbrojtësve anglez, duke goditur me të majtën e tij nga afërsia dhe barazoi rezultatin 1:1.

65' Anglia është ka epërsinë, ka mundësi të ruajë deri në fund, kurse kroacia kërkon me të gjitha forcat barazimin.

61' Më pak se 30 minuta lojë, gjithçka e hapur, ndërsa Anglia e bindur se do ta ruajë këtë epërsi.

Kroacia-Anglia 0:1
Shënues: Trippier (5').
Kane.

58' Kroacia mundohet ta shtrojë presionin mbi Anglinë shumë të sigurtë në repartin e mbrojtjes.

56' Kroatët nuk po kanë mundësi të vijnë deri të rasti, kurse Anglia duket mjaft e rrezikshme edhe në pjesën e dytë.

53' Kroacia ka përballë një kundërshtar shumë të fortë dhe pa ka vështirësi të gjej korridorë në 16-shin e tyre.

51' Nuk ka ndryshime rezultati, Anglia avancon me 0:1.

47' Mbetet të shihet se si do të rrjedhë pjesa e dytë, a do të jetë një Kroaci më kërkuese.

Filloi pjesa e dytë, Kroacia në presion.

Përfundoi pjesa e parë.

45' Anglia po tregohet e fortë në mbrojtje, kurse Kroacia po orvatet me forcat e saja.

Kane.

43' Kroacia nuk po arrin deri te rasti, kurse Anglia është më sulmuese.

39' Anglia më e rrezikshme, e cila ka mundur të jetë edhe më bindës me epërsi.

36' Lingard nga rreth 17 metra në një hapësirë të volitshme por gjuajti plogësht e jashtë portës.

33' Anglia krahas që ka shënuar një gol, ka pasur edhe një rast ideal.

30' Harry Kane i vetmuar por nuk e mposhti portierin Subashiç, topi i rikthyer dhe sërish goditi megjithatë shtylla ia mohoi golin.

27' Anglia është e rrezikshme me kundërsulme, që po e fut disa herë në vështirësi mbrojtjen kroate.

25' Kroatët e kanë më shumë posedimin e topit, por nuk mjafton kjo kur nuk mund të vijnë deri të rasti për gol.

22' Kroacia po has në vështirësi nga Anglia që po e administron lojën me shumë kujdes.

19' Perishiç nga distanca gjuajti furishëm por jashtë portës së portierit Pickford.

16' Anglia e mban në trysni Kroacinë.

Kane.

14' Maguire rrezikoi portën kroate, por për fat të tyre topi shkoi jashtë portës.

13' Anglia po dëshmon formë të mirë dhe me ngulmë kërkon finalen e madhe, ku do ta pret Franca, në finalen që luhet të dielën në orën 17.00.

11' Anglia duket mjaft energjike, kërkon me forcë edhe golin e radhës, kurse Kroacinë e pret punë e madhe.

9' Kroacia në presion, Anglia kërkon golin tjetër.

7' Anglia e motivuar pas epërsisë, kroacisë nuk i mbetet asgjë tjetër pos të sulmojë me të gjitha forcat.

5' Anglia kaloi në epërsi. Kieran Trippier nga pozita qendrore përkatësisht nga gjuajtja e lirë rreth 22 metra, me një goditje mjeshtërore shënoi eurogol në pjesën e epërmë të portierit Subashiç.

3' Anglia nga viti 1966 nuk e ka fituar Kampionatin Botëror, kurse Kroacia në vitin 1998 në kohën kur ishte edhe Ardian Kozniku fituan medaljen e bronztë.

1' Atmosferë e zjarrtë në stadiumin "Luzhniki Arena", Moskë. Kroacia apo Anglia?

Filloi takimi.

Intonohet himni.

Futbollistët dalin në fushë.

Sfidë që pritet me emocione të mëdha.

Kroacia-Anglia
Anglia: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young, Sterling dhe Kane.

Kroacia - Anglia, luftojnë se cila do të jetë në finalen e madhe dhe të takohet me Francën,. Finalja do të zhvillohet të dielën e 15 korriku.

Kroaci -  Angli janë të mobilizuar deri në pikën e fundit dhe secila beson e shpreson se do të arrijnë finalen.