Roli i mërgatës shqiptare në SHBA në sensibilizimin e çështjes kombëtare - Bota Sot
Roli i mërgatës shqiptare në SHBA në sensibilizimin e çështjes kombëtare

Diaspora

E enjte, 25 gusht 2016

Roli i mërgatës shqiptare në SHBA në sensibilizimin e çështjes kombëtare

Më: 23 shtator 2012 Në ora: 18:31

Në 100 - vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, rrugët e kryeqendrave shqiptare të emërohen me emrat e atyre atdhetarëve në Amerikë që ndër vite bënë për vete kongresmenë e senator dhe mbarë opinionin e gjerë, e një nga atdhetarët më të mëdhenj që ka pasur historia shqiptare, padyshim se është edhe shqiptaro-amerikani, z.Xhem Xhema.
Shënimi i 16- vjetorit të aktivitetit të Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan(NAAC) në Gotham Hall të New York City, me ç’rast mblodhi bashkë përfaqësuesit e politikës shqiptare nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, shqiptarë të Amerikës, zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Philip Reeker, ambasadorja amerikane në OKB, Rosemary A. DiCarlo, kongresisti Eliot Engel, ambasadori Frank Wisner etj, shenonë një ngjarje tjetër në historinë moderne shqiptare.
Shqiptarët e Amerikës, por jo vetëm, kontributi i të cilëve ishte rreze drite për bashkëkombësit e tyre në trojet e origjinës, u bënë faktor kyç në çlirimin e Kosovës, të promovimit të paqes, demokracisë dhe formësimit të imazhit të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test