Synimi ynë është bashkimi i trojeve etnike shqiptare - Bota Sot
Synimi ynë është bashkimi i trojeve etnike shqiptare

Diaspora

E shtunë, 27 gusht 2016

Synimi ynë është bashkimi i trojeve etnike shqiptare

Më: 23 shtator 2012 Në ora: 18:35

Data e 22 shtatorit 2012, në memorien e mërgatës shqiptare të Belgjikës do të mbahet mend edhe për 100 vite. Sot u festua 100 vjetori i pavarësisë së shtetit shqiptar në Bruksel. E veçanta e këtij evenimenti është se organizimin e bënë në mënyrë të shkëlqyeshme, autoritetet e komunës Schaerbeek të Brukselit, nën udhëheqjen e z. Bernard Clerfayt kryetar i komunës. Ky i fundit njëkohësisht është edhe nënkryetar i partisë frankofone belge FDF dhe deputet në parlamentin belg. Prezenca e Princeshës Lea në këtë Akademi solemne ishte nder dhe respekt i veçantë për shqiptarët në përgjithësi dhe mërgatën tonë në veçanti. Kryetari Clerfayt u kishte dërguar ftesa shumë politikanëve shqiptarë nga gjitha trojet etnike dhe fatmirësisht kësaj ftese pozitivisht iu përgjigjen Isa Mustafa kryetar i LDK dhe i Prishtinës, Murat Jashari erdhi dhe përfaqësoi familjen e komandantit legjendar Adem Jashari, Sadulla Duraku kryetar i komunës Likovës (rrethi i Kumanovës), Avni Dervishi këshilltar i zv.kryeministrit Pacolli. Aty ishin edhe Ilir Tepelena, ambasadori i Shqipërisë dhe Ilir Dugolli ambasadori i Kosovës në Belgjikë.
Manifestimi filloi në ora 15.00 në praninë e mbi 1000 vetave, te busti i Skënderbeut në Skarbek të Brukselit, nikoqiri Bernard Clerfayt tha "se kam nderin edhe kënaqësinë që sot gjendemi para bustit të heroit tuaj kombëtar Skënderbeut.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test