Nishani: Vatra, avokate e interesave kombëtare në SHBA - Bota Sot
Nishani: Vatra, avokate e interesave kombëtare në SHBA

Diaspora

E premte, 26 gusht 2016

Nishani: Vatra, avokate e interesave kombëtare në SHBA

Më: 26 shtator 2012 Në ora: 12:07

Presidenti Bujar Nishani ka vleresuar rolin e Federatës Panshqiptare në Amerikë “Vatra”, të cilën e cilësoi e një avokate të interesave kombëtare në SHBA.
Nishani e ka bere këtë deklaratë në takimin vjetor të Federatës, ku ishte ftuar edhe delegacioni i Kosovës.
“Përfaqësuesit e federatës “Vatra” meritojnë respektin maksimal të mbarë kombit shqiptar për kontributin e rëndësishëm në historinë e kombit, për atdhedashurinë e lartë me të cilën mbrojtën liritë dhe të drejtat e shqiptarëve në trojet e tyre etnike, në pavarësinë e Kosovës dhe demokratizimin e Shqipërisë”- tha Nishani.
Ai shprehu mirënjohjen për mbështetjen e fuqishme që Shtetet e Bashkuara, kanë dhënë për Shqipërinë dhe çështjen kombëtare duke siguruar se Shqipëria do të jetë përkrah tyre në sfidat me të cilat ballafaqohet sot për një botë më të mirë dhe demokratike.
Në darkën e shtruar me këtë rast merrnin pjesë kryetari i Federatës Panshqiptare “Vatra” Gjon Buçaj, Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferid Hoxha, e mjaft përfaqësues të diasporës shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Takimi është hapur nga kreu i Federatës “Vatra” Gjon Buçaj, i cili foli për kontributin e shquar të kësaj shoqate për çështjen kombëtare dhe ruajtjen e kulturës dhe identitetit shqiptar.
Nishani më herët u takua edhe me përfaqësuesit e rrjetit shqiptar të profesionistëve dhe sipërmarrësve. Kreu i Shtetit nënvizoi se Shqipëria po bën gjithçka mundet për të bashkëpunuar dhe mbështetur diasporën shqiptare kudo ajo ndodhet.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test