"Fëmijët shqiptarë” merr vlerësim tjetër në SHBA - Bota Sot
"Fëmijët shqiptarë” merr vlerësim tjetër në SHBA

Diaspora

E diel, 28 gusht 2016

"Fëmijët shqiptarë” merr vlerësim tjetër në SHBA

Më: 5 tetor 2012 Në ora: 19:16

Trajtimi i fëmijëve me autizëm që bëhet në Shqipëri nga fondacioni "Fëmijët Shqiptarë" është vlerësuar nga një organizatë homologe e njohur në të gjithë botën me qendër në Neë York, e quajtur "Autism Speaks’ .
Bashkëshortja e Kryeministrit Berisha, zonja Liri Berisha, gjatë vizitës së saj në Neë York, javën e kaluar u nderua me çmimin prestigjioz “FEBA 2012” me motivacionin “Për angazhimin e saj në botën e gruas, veçanërisht për gratë në nevojë dhe për punën e saj të palodhur për ta bërë botën një vend më të mirë për gratë dhe për mbështetjen e veçantë që i ka kushtuar grave dhe fëmijëve të prekur nga sëmundje të ndryshme apo te nenave dhe fëmijëve të varfër në Shqipëri, Ballkan, rajon dhe botë ”
Ky është çmimi i dytë lartë, i dhënë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për Zonjën, Dr. Lirie Berisha, Presidentja e fondacionit “Fëmijët Shqiptarë" bashkëshortja e Kryeministrit Berisha. Zonja Berisha. E cila është nderuar një vit më parë në Ëashington nga Organizata Ëomen’s Information Netëork gjatë një ceremonie me çmimin ËIN International Achievement Aëard - “Çmimin Ndërkombëtar të Suksesit për Gruan”, për përkushtimin dhe punën e saj në çështjet e grave, në një ceremoni ku ka marrë pjesë dhe vetë Zonja e Parë Amerikane, Michele Obama.
Çmimi i cili përcaktohet nga një komision special i ngritur posaçërisht për vlerësimin e kandidaturave nga e gjithë bota, dhe çmim që ndër vite janë vlerësuar mjaft emra të njohur të artit kulturës dhe politikës nga e gjithë bota,të cilët kanë dhënë kontribut në promovimin e paqes,kulturës dhe kujdesit ndaj shtresave në nevojë.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test