Ta ndalojmë dëbimin e aktorit Radoina - Bota Sot
Ta ndalojmë dëbimin e aktorit Radoina

Diaspora

E mërkurë, 31 gusht 2016

Ta ndalojmë dëbimin e aktorit Radoina

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 18:58

Nju JORK SITI: Në lutje nëpërmjet një mesazhi elektronik, të cilin e ka siguruar edhe gazeta kombëtare “Bota sot”, këtu në Nju Jork, thuhet se Praq Rado ( emri i vërtet i të cilit është Prekë Radoina), i cili është duke u mbajtur nga autoritetet federale të emigracionit, në pritje të dëbimit në qendrën e tyre në Batavia, Nju Jork, komuniteti i artistëve shqiptarë bënë thirrje për ta ndihmuar Radon.
Aktori nga Kosova, Ari Myrtja, i cili banon në Nju Jork, ka shpërndarë këtë mesazh drejtuar komunitetit të artistëve shqiptarë në Nju Jork, kolegëve të tyre amerikan dhe miqve të tyre. Në mesazhin që e ka përgatitur regjisori i filmit me metrazh të shkurtër "Ëndrra Amerikane - Dreaming American", Lee Percy, dhe avokatët e aktorit shqiptar Praq Rado, thuhet në mesazh se ata janë në përgatitje të një fushate për të parë se si duhet vepruar për të parandaluar largimin e tij, - të pashmangshëm nga SHBA-të, dhe pastaj për të mbështetur rastin e tij, - për të marrë statusin e përhershëm të azilantit.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test