Kelmendasit banonin ndërmjet Bosnjës dhe Shqipërisë - Bota Sot
Kelmendasit banonin ndërmjet Bosnjës dhe Shqipërisë

Diaspora

E diel, 28 gusht 2016

Kelmendasit banonin ndërmjet Bosnjës dhe Shqipërisë

Më: 14 tetor 2012 Në ora: 18:16

Sir Uilliam Uoodthorpe Tarn i Akademisë Britanike njihet botërisht se ka shkruar një nga veprat ma madhore mbi Aleksandrin e Madh. Në hyrje të kësaj monografie dëshmon: “Aleksandri kishte nga babai (Filipi II) dhe e ëma e tij (Olimpia) gjak Ilir, domethënë Shqiptar. Filipi II thirri shqiptarin e famshëm Aristotel (384-322 p.e.s.), që kishte mësuar mënyrat e grekëve, për t’i dhënë dituri birit të tij, Lekës”.
Si i ati Filipi II, ashtu edhe Aleksandri nuk i kanë simpatizuar dhe besuar grekët. Për këtë flet edhe përbërja e ushtrisë maqedone gjatë ekspeditës së saj në Azi. Nga të tridhjetë e pesë mijë luftëtarët e ushtrisë së Lekës, vetëm gjashtëqind ishin grekë. Të tjerët ishin Maqedonë, Ilirë, Thrakë, Triballë e të tjerë bashkëkombës të tyre. Kurse në të njëjtën kohë, në ushtrinë persiane të Mbretit Dari të Persisë merrnin pjesë me dhjetëra mijëra luftëtarë grekë të dërguar nga ana e qytet-shteteve greke në luftë kundër ushtrisë së Lekës.
Ashtu sikurse Leka i Madh ishte paionas edhe mbreti Bardhyl (rreth 449- 356 p.e.s) ishte enkeleas. Historiani i antikitetit, Dion Kasi, saktëson në histori: “Vendi që quhet sot Maqedoni ish i banuar prej barbarëve: “Ilirë dhe Bardhë”.
Natyrisht flet për ilirët paion e enkelejd, dy shtetet e tyre të fuqishme ilire, po në rastin konkret me “T’Bardhë” i ka parasysh veçmas enkelejdët e mbretit Bardhyl (Bardh – Yll). Ashtu sikurse Leka i Madh është paraardhës i Berishajve e Kelmendasve edhe mbreti Bardhyl është paraardhës i fisit të Gashit në anën e epërme të lumit Drin.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test