Pesë shqiptarë zgjidhen këshilltarë komunal në Belgjikë - Bota Sot
Pesë shqiptarë zgjidhen këshilltarë komunal në Belgjikë

Diaspora

E enjte, 25 gusht 2016

Pesë shqiptarë zgjidhen këshilltarë komunal në Belgjikë

Më: 15 tetor 2012 Në ora: 19:02

Nermine Kumanova ( PS) fitoi 1151 vota në Namur, Burim Demiri FDF Lista e kryetarit Clerfayt në komunën Schaerbeek të Brukselit fitoi 696 vota, Amet Gjanaj (PS) në komunën Molenbeek të Brukselit fitoi 1009 vota, Fatmir limani (PS)në komunën Koekelberg të Brukselit fitoi 325 vota dhe Lulzim Mustafa (PS) në qytetin Huy fitoi 340 vota.
Kandidatet tjerë që nuk arritën me fituar vota të mjaftueshme me u zgjedhur këshilltarë komunalë ishin: 1. në Schaerbeek partia MR :Durak Duraku i fitoi 111 vota, Shefket Kas Gashi i fitoi 140 vota, nga partia CDH Hakan Ballkan Tirolli,i fitoi 271 vota. 2. Në komunën Evere kandidoi e reja Ardita Rugovaj, e cila fitoi vetëm 73 vota, te partia MR ne Evere Petrit Gjoni dhe Egzon Gjoni i morën nga 34 respektivisht 30 vota. 3. Në komunën Jette të Brukselit, kandidoi Behar Sinani në listën e burgmestrit (kryetarit) ai fitoi vetëm 175 vota. 4. Në komunën Bruxelles Ville, partia CDH e kandidoi zonjën Lirie çiku, ajo fitoi 103 vota. 5.Në komunën Koekelberg Partia Socialiste (PS) po ashtu e kandidoi vajzën e re Ornela Prifti ajo i fitoi 138 vota që nuk i mjaftuan me u zgjedhur këshilltare komunale. 6. Në qytetin Namur kandiduan edhe Fatlinda Ismaili, (PS) e cila fitoi 416 vota por nuk i mjaftoi me fituar sikur edhe Adnan Rexhepi (CDH)në Namur i fitoi 355 vota. 7. Në qytetin Huy kandidoi edhe i riu Flamur Vitia, i diplomuar në shkencat politike, ai i fitoi 207 vota që nuk i mjaftuan…

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të martën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test