Rugova thoshte:"Jemi popull i vogël, edhe lisat duhet ti bëjmë për vete" - Bota Sot
Rugova thoshte:"Jemi popull i vogël, edhe lisat duhet ti bëjmë për vete"

Diaspora

E mërkurë, 31 gusht 2016

Rugova thoshte:"Jemi popull i vogël, edhe lisat duhet ti bëjmë për vete"

Më: 20 tetor 2012 Në ora: 18:26

Qendra Kulturore Shqiptare me seli në Stuttgart të Gjermanisë, në Literaturhaus Breitscheidstraße 4, më 14.10.2012, organizoi promovimin e librit “Në hap me Rugovën” të autorit Adnan Merovci.
Fillimisht përmes projektorit u shfaqen dokumente me fotografi nga takime të rëndësishme të Presidentit Rugova me burrështetas e funksionar, vendor e ndërkombëtar. U prezantua video-dokumentari “Një dekadë në 18 minuta” Vitor Spaqi, kryetar, përshëndeti të pranishmit. Ndërsa, moderoi: Gjylije Lecaj, referoi Lekë Preçi dhe autori Adnan Merovci, që i përshëndeti të pranishmit falënderoi organizatorët e "Qendrës Kulturore Shqiptare" dhe shoqatën "Pavarësia", por me theks të veçantë falënderoj përfaqësuesin e firmës Dibrani -Transport që e ndihmoi falas transportin e këtyre librave në Gjermani, ndërsa shkëlqyeshëm recitoi: Neriman Bajraktari. Mërgata jonë tashmë nëpërmes klubeve, shoqatave e shoqërive ka krijuar një kulturë e përvojë të madhe me organizime të ndryshme siç janë: manifestimet, përkujtimet, promovimet…
Në këtë promovim libri morën pjesë mbi 100 bashkatdhetarë, kryesisht veprimtarë: përfaqësuesit e Famullisë Shqiptare të Shtutgardit, At Marian Lorenci, Zefë Prenga etj., Hafiz Gagica, Nami Ramadani, Kolë Merturi, Dr. Bekim Balidemaj, Asllan Dibrani, Xhafer Leci, kameramani Ahmet Konjusha i RTK-së, Zeqir Asllani, Selim Vllasi, Baki Mustafi, etj.- disa kishin udhëtuar me qindra kilometra si: Fadil Ruhani nga München-i, Mustafë Shabanaj me shokët e tyre nga Freiburg-u dhe nga rajone tjera. Hafiz Gagica e zëvendës Konsulli Imer Lladrovci me bashkëshortet e tyre...

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test