Kadri Mani: Demaçi karrierist - Bota Sot
Kadri Mani: Demaçi karrierist

Diaspora

E enjte, 25 gusht 2016

Kadri Mani: Demaçi karrierist

Më: 23 tetor 2012 Në ora: 18:43

Njerëzit e veprave të forta në aspektin kombëtar, shpesh mbesin të anashkaluar edhe për të gjallë të tyre. Një diç e tillë ndodhi edhe me një njeri, një të burgosur, një publicistë, një poet, një veprimtarë dhe thjeshte një shqiptar i dalluar i çështjes kombëtare në përgjithësi, dhe asaj të Kosovës në veçanti.
Kadri Mani nuk ishte thjeshtë vetëm një emër shqiptar, ai ishte një emër i veçantë me veprat, dhe me personalitetin e tij, ai në disa raste nuk u kuptua, apo thënë me drejt nuk deshën të tjerët ta kuptonin ngase e kishin zili, e kishin inat dhe e urrenin sepse Kadriu e fliste të drejtën, e mendonte dhe e shkruante te vërtetën, e përcillte dhe e dokumentonte faktin, i tillë ishte Kadri Mani, i tillë mbeti ai Burr që këto ditë iku për në amshim. Që në fillim unë do sjelli një pjesë të fjalës së Kadriut, dhënë në intervistën mikut tonë të çmuar z. Zeqir Lushaj: "Kush të nervozon më shumë: -Serbia… apo pleqëria?
Përgjigje: - As Serbia as pleqëria!! Po na nervozojnë e po na çmendin shqipfolësit: kurrë s’kemi qenë në gjendje më poshtëruese! Në gjendje të pashpresë kur para syve tanë vdesin ose vetëvriten pensionistët, invalidët e luftës... Tash kemi rënë nën robërinë vetanake! Nën robërinë e të huajve ka qenë fare lehtë të luftosh: ia ke sha gjuhën, ia ke sha himnin, ia ke sha flamurin...
Kurse tash deputetëve tanë-hajna: as nuk mund t’ua shash gjuhën, as himnin, as flamurin!!! Adem Demaçi karrierist, edhe sot nëpër autobusët urbanë llomotitë kundër Dr. Rugovës! Adem Damaçi e pati propozuar për Kryetare të Kosovës Rada Trajkoviqin”


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test