Edhe një kompani e interesuar për sektorin minerar të Kosovës - Bota Sot
Edhe një kompani e interesuar për sektorin minerar të Kosovës

Diaspora

E enjte, 20 shtator 2018

Edhe një kompani e interesuar për sektorin minerar të Kosovës

Më: 15 maj 2018 Në ora: 16:28
Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi, priti sot një delegacion të kompanisë Luma Investment – E&E Experts, e cila për momentin në Kosovë është duke kryer hulumtime për plumb dhe zink në 4 zona.

Kompania ka shprehur interesim që të zgjerojë aktivitetet në Kosovë në fushën e minierave, duke u kualifikuar si investitor strategjik në këtë fushë.

Në prezantimin e kësaj kompanie, Aleksandra Chloewa, drejtoreshë e Investimeve e kompanisë, informoi për operacionet të cilat momentalisht i kanë në Bosnjë, Kosovë, Afrikë e Poloni.

Zëvendëskryeministri Dardan Gashi, i informoi delegacionin  nga Polonia për ndryshimet të cilat do t’i bëhen Ligjit për investime strategjike në sektorin e minierave ashtu që ai të jetë akoma më i mirë për kompanitë e mëdha që vijnë në Kosovë me projekte serioze.

“Po presim miratimin e ligjit të ndryshuar për minierat, i cili do të reflektojë mbi boshllëqet e lëna në ligjin për investime strategjike posaçërisht në fushën e minierave, për ta bërë procesin më të favorshëm për kompanitë serioze që shprehin interesim për  investime”, tha Gashi.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test