Merkel anulon udhëtimin në Tunizi - Bota Sot
Merkel anulon udhëtimin në Tunizi

Ekonomi

E hënë, 29 gusht 2016

Merkel anulon udhëtimin në Tunizi

Më: 27 shtator 2012 Në ora: 17:03

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka anuluar udhëtimin e planifikuar për në Tunizi, në muajin e ardhshëm, për shkak të raportimeve lidhur me shqetësimet rreth nivelit të sigurisë që kanë kapluar botën arabe, pas protestave kundër videos anti-islamike, të prodhuar në SHBA.

Një zëdhënës i Merkelit tha se udhëtimi është anuluar pas një marrëveshjeje të përbashkët me qeverinë tuniziane, por refuzoi të tregonte arsyet e këtij anulimi.

Sidoqoftë, “Financial Times Deutschland”, në numrin e saj të sotëm, përmendi shqetësimet rreth sigurisë si arsyen kryesore të anulimit të vizitës së Merkelit.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test