Papunësia shënon rekord të ri në Eurozonë - Bota Sot
Papunësia shënon rekord të ri në Eurozonë

Ekonomi

E diel, 28 gusht 2016

Papunësia shënon rekord të ri në Eurozonë

Më: 1 tetor 2012 Në ora: 19:35

Papunësia në Eurozonë arriti një rekord të ri në muajin gusht, treguan të dhënat e fundit të publikuara nga Instituti i Statistikave i BE-së.

Sipas raportit të përmuajshëm mbi papunësinë, publikuar ditën e hënë, numri i përgjithshëm i personave në moshë pune, që kërkojnë një të tillë dhe nuk janë të aftë ta gjejnë është rritur në 18,2 milionë banorë.

Në një muaj, numri i përgjithshëm i të papunëve brenda Eurozonës është rritur në 34 mijë, duke prekur rekordin prej 11,4%.

Niveli më i lartë i papunësisë i përket Spanjës, me 25,1% të popullsisë aktive të papunë dhe niveli më i ulët regjistrohet në Austri, me 4,5%.

Ndërkohë, sipas “Eurostat”-it, papunësia në ekonominë më të madhe në Europë është prej 5,5%.

Papunësia në grupmoshën nën 25 vjeç përbën problemin kryesor, me një mesatare prej 22,8% në Eurozonë dhe nivelin më të lartë, përsëri të regjistruar në Spanjë, me një shifër prej 52,9%.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test