Plane për mbylljen e kompanisë së Ai Wei Wei - Bota Sot
Plane për mbylljen e kompanisë së Ai Wei Wei

Ekonomi

E martë, 30 gusht 2016

Plane për mbylljen e kompanisë së Ai Wei Wei

Më: 2 tetor 2012 Në ora: 23:38

Autoritetet në Kinë kanë në plan të mbyllin kompaninë e themeluar nga artisti i njohur Ai Wei Wei.

Konsulenti ligjor i zotit Ai, Liu Xiaoyan, tha sot përmes një blogu, se autoritetet lokale po ja heqin liçencën e biznesit kompanisë së zotit Wei, sepse nuk janë plotësuar kërkesat vjetore të regjistrimit të kompanisë.

Kompania, e cila merret me marketingun e artit të Ai Wei Weit, humbi gjyqin në apelimin e fundit që ai i bëri gjobës prej 2,4 milionë dollarë për evazion fiskal të vendosur nga zyra e taksave e Pekinit vitin e kaluar.

Piktori Ai Wei Wei, i cili është aktivist për mbrojtjen e të drejtave të njeriut përmes Internetit dhe artit të tij, thotë se akuzat ndaj tij janë të motivuara politikisht dhe ato synojnë ta detyrojnë atë të heshtë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test