Ulen parashikimet për ekonominë në Kinë - Bota Sot
Ulen parashikimet për ekonominë në Kinë

Ekonomi

E enjte, 28 korrik 2016

Ulen parashikimet për ekonominë në Kinë

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 10:03

Banka Aziatike për Zhvillim ka zvogëluar parashikimet për rritje ekonomike gjatë 2012-ës dhe 2013-ës.

Banka ka zvogëluar parashikimin për rritje të Bruto Prodhimit Vendor në Kinë për afro 1 për qind, përkatësisht në 7.7% nga 8.5% sa ka qenë.

Ajo ka paralajmëruar se ekonomia e dytë më e madhe në botë mund të vuajë në afat të shkurtër, por në “afat të gjatë, do të jetë në gjendje të shmangë rënien ekonomike”.

Banka Aziatike për Zhvillim po ashtu ka thënë se Pekini mund të mbështetet në masa të mëtejshme stimuluese.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test