Ende problem me punë dinjitoze - Bota Sot
Ende problem me punë dinjitoze

Ekonomi

E mërkurë, 24 gusht 2016

Ende problem me punë dinjitoze

Më: 8 tetor 2012 Në ora: 18:16

"Dita Botërore për Punë Dinjitoze" e gjen Kosovën me probleme të shumta rreth punësimit dhe punës dinjitoze. Kështu ka thënë Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, në shënimin e kësaj dite në Kosovë. Kryetari i BSPK-së, Haxhi Arifi ka thënë se në tregun kosovar brenda vitit dalin afro 25 mijë kuadro të reja, të përgatitura për tregun e punës.

Sipas tij, Kosova ende ballafaqohet me probleme të shumta sa i përket punësimit dhe punës dinjitoze.

Kurse,drejtori i Departamentit për Rini në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Xhevat Bajrami, ka thënë se edhe MKRS-ja i është bashkëngjitë këtij aktiviteti kur dihet se Kosova ka një popullsi të re dhe çështja e punësimit dhe punës dinjitoze i atakon më së shumti të rinjtë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test