Eurogrupi, nuk pritet vendim për Greqinë - Bota Sot
Eurogrupi, nuk pritet vendim për Greqinë

Ekonomi

E diel, 28 gusht 2016

Eurogrupi, nuk pritet vendim për Greqinë

Më: 8 tetor 2012 Në ora: 18:42

Një ekip i trojkës dhe ministri grek i Financave Janis Stournaras ndodhen në Luksemburg për takimin e Eurogrupit. Pas takimit maratonë të stafit financiar të qeverisë me ekipin e treshes së BE, BQE dhe FMN, Sturnaras ka informuar kryeministrin, ndërsa ka shprehur shpresën se në takimin e Eurogrupit të ketë një prezantim pozitiv për përpjekjet që po bën qeveria greke për të mbyllur paketën e masave. Ndërkohë, vlerësime pozitive për ecurinë e negociatave midis qeverisë grejke dhe trojkës, kanë shprehur shefja e FMN, Christine Lagarde dhe komisioneri për Financat i KE, Olli Rehn. Ecuria e negociatave në kapitullin e korrigjimit fiskal ishte “shumë e mirë dhe konstruktive”, ka deklaruar Lagarde. Ndërsa Olli Rehn ka thënë se është shënuar progres, negociatat “kanë avancuar” dhe se prioritet arritja e marrëveshjes brenda ditëve të ardhshme. Takimi i Eurgrupit në Luksemburg, nuk do të konkludojë në vendime për Greqinë, përderisa nuk është arritur marrëveshja e qeverisë greke me trojkën, por çështja greke vjen në “kthesën” e fundit dhe nga zhvillimet e ditëve të ardhshme do të varet nëse samiti i BE-së më 18 tetor do të jetë stacioni i ndërmjetëm apo i fundit, për disbursimin e këstit të radhës të kredisë, me vlerë 31 miliardë euro.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test