U lëshua Fondi i ri i Shpëtimit i Eurozonës - Bota Sot
U lëshua Fondi i ri i Shpëtimit i Eurozonës

Ekonomi

E martë, 30 gusht 2016

U lëshua Fondi i ri i Shpëtimit i Eurozonës

Më: 8 tetor 2012 Në ora: 19:36

Gjatë një takimi të sotëm në Luksemburg, ku u mblodhën ministrat e financave të grupit prej 17 shteteve, u lëshua Fondi i Përhershëm për Shpëtimin e Eurozonës.

Mekanizmi për Stabilitet Evropian do të ketë kapacitet të plotë të kreditimit prej 500 miliardë eurosh deri në vitin 2014.

Fondi do të përdoret për t’iu dhënë hua ekonomive në krizë, në këmbim të reformave fiskale dhe strukturore.

Inaugurimi i tij vjen në mes të pasigurisë në rritje për të ardhmen e Greqisë në Eurozonë.

Gjithashtu ekzistojnë shqetësime se Mekanizmi për Stabilitet Evropian nuk do të jetë i mjaftueshëm për të shpëtuar zonën e monedhës së përbashkët.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test