Taksat e ulëta do rimëkëmbin ekonominë europiane - Bota Sot
Taksat e ulëta do rimëkëmbin ekonominë europiane

Ekonomi

E premte, 26 gusht 2016

Taksat e ulëta do rimëkëmbin ekonominë europiane

Më: 11 tetor 2012 Në ora: 21:15

Kancelarja Gjermane Angela Merkel këshillon uljen e menjëhershme të taksave në Europë. Sipas saj, kjo do të ndihmonte në përballimin e krizës, duke stimuluar ekonominë e vendeve europiane. Merkel theksoi se ulja e taksave është detyra e qeverive në vendeve europiane për të nxitur ekonominë. Politika që Merkel sugjeron të zbatohet, ka qenë në fakt baza e filozofisë së qeverisë shqiptare dhe një faktor, që ka ndikuar që Shqipëria të mos preket nga kriza ekonomike.

Kriza ekonomike dhe financiare në Europë që në shumicën e vendeve europiane duket se është shkaktuar nga niveli i lartë i taksave që kanë dëmtuar biznesin e madh e të vogël, po i detyron liderët e ekonomive më të mëdha europiane të ndryshojnë politikat fiskale duke gjetur si mënyrën më të mirë uljen e taksave. Reduktimi i planifikuar i taksave duhet të zbatohet sa më parë në ekonomitë europiane këshillon kancelarja gjermane Angela Merkel. Ulja e taksave do të ndihmojë në rimëkëmbjen e ekonomisë deklaron liderja e ekonomisë së parë të Europës.

Shkurtimet në sistemin tatimor të planifikuara nga Gjermania mund të stabilizojnë kërkesën e brendshme dhe të ndihmojnë në stimulimin e ekonomisë europiane ka sugjeruar Merkel duke vënë në dukje efektin e rënies ekonomike në Europën juglindore.
Kjo është detyra jonë për të nxitur ekonominë europiane, duke përfshirë edhe uljen e taksave të programuara, ka thënë kancelarja në një konferencë të përbashkët shtypi në Berlin me kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban.

Po përpiqemi të vijojmë me rritjen dhe mbajtjen e lartë të kërkesës së brendshme për të importuar mallra nga vendet e tjera të Eurozonës ka thënë Angela Merkel.

Dhoma e lartë në parlamentin gjerman në muajin maj refuzoi planin e qeverisë për reduktimin e taksave me rreth 6 miliardë euro, ku opozita e konsideroi si një papërgjegjësi në një moment të konsolidimit fiskal.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test