FMN-a kërkon fokusim në rritjen ekonomike - Bota Sot
FMN-a kërkon fokusim në rritjen ekonomike

Ekonomi

E enjte, 25 gusht 2016

FMN-a kërkon fokusim në rritjen ekonomike

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 12:07

Shtetet nuk duhet ta sakrifikojnë rritjen e tyre ekonomike për hir të masave shtrënguese, u ka thënë sot liderëve ndërkombëtar të financave, shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde.

Ajo ka kërkuar që ritmi i punës në zvogëlimin e borxhit nga shpenzimet duhet t’i ndihmojë të papunët që të kthehen në vendet e tyre të punës.

Gjatë një takimi të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore në Tokio, Legarde tha se ajo është optimiste për perspektivën e një shërimi global, përderisa ka paralajmëruar kundër kthimit prapa në reformat e nevojshme, për ta parandaluar një krizë të ardhshme financiare.

“Prioriteti i parë është tejkalimi i krizës dhe rikthimi i rritjes ekonomike, veçanërisht në dhënien fund të ngritjes së shifrave të të papunëve”, ka thënë Legarde.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test