15 miliard dollarë për të shpëtuar Europën Lindore. Shqipëria do përfitojë nga paketa - Bota Sot
15 miliard dollarë për të shpëtuar Europën Lindore. Shqipëria do përfitojë nga paketa

Ekonomi

E diel, 28 gusht 2016

15 miliard dollarë për të shpëtuar Europën Lindore. Shqipëria do përfitojë nga paketa

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 20:07

Ndërsa gjithmonë e më shumë po flitet për krizën në eurozonë, është harruar se edhe vende të tjera jashtë saj janë prekur nga kriza e rëndë, që ka kapluar Greqinë.

Për këtë arsye, huadhënësit ndërkombëtarë kanë në plan që të diskutojnë për një paketë shpëtimi për Europën Lindore, në vlerën e 15 miliard dollarëve.

Lajmin e bën të ditur e përditshmja britanike The Times.

Ajo shkruan se drejtuesit e Bankës Botërore, Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Bankës Europiane të Investimeve do të takohen në Tokio, për të diskutuar për ndikimin e krizës në vende si Rumania, Shqipëria, Sllovenia, Serbia dhe Maqedonia.

Huadhënësit do të diskutojnë për detajet e një plani rimëkëmbje për vendet e Europës Lindore, me qëllim ndihmën ndaj qeverive në hall.

Kryeekonomisti i BERZH tha se kjo do jetë një përpjekje e madhe dhe e mirëkoordinuar për të ndihmuar vendet që janë prekur nga kriza greke dhe ajo e eurozonës. Ai tha se shumë prej këtyre vendeve janë që tani në telashe.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test